Jak a kdy správně větrat okny
Možná jste si právě pořídili do svého domova nová okna, nebo jste se dokonce právě nastěhovali do zbrusu nového domu. Je jasné, že budete chtít svoje hnízdečko udržet co nejdéle jako nové – útulné, krásné a funkční. To také znamená dobře hlídat a regulovat jak relativní vzdušnou vlhkost, tak i teplotu.
Ideální vzdušné podmínky pro vás i vaše okna
Ideální vzdušná vlhkost, ve které se bude dobře dařit jak vám, tak vašim novým oknům či dveřím, se pohybuje mezi 40 a 50 %. Aby vlhkost neškodila, především dřevěným materiálům a konstrukcím, neměla by překročit 60 %. Co se týče teploty, neměla by v interiérech (nových, ani stávajících) klesnout nikdy pod 15 °C. Znamená to, že u nových staveb je nutné během zimy zároveň topit i průběžně větrat.
Co všechno může ovlivnit vzdušnou vlhkost
Jakmile je jednou nějaký prostor obývaný, je nutné vzít v úvahu i vliv jeho obyvatel a vybavení na relativní vzdušnou vlhkost. Například během sprchování se do okolního vzduchu uvolní asi 1.6 litru vody, při vaření to může být až 0.45 litru za hodinu. I my, lidé, uvolňujeme do okolí spousty vody – dýcháním a pocením během spánku každý z nás vyrobí asi 1 litr vody.
Tři zásady správného větrání
Aby se nám doma nedržely plísně, a i nám samotným se dobře dýchalo, je tedy třeba pravidelně a důsledně větrat – což je mimochodem také potřeba umět! Ideální větrání probíhá rychle, často a intenzivně (průvanem). V praxi to znamená, že bychom měli vždy otevřít všechna okna tak, aby mohl vzniknout průvan. Vzduch se tak v místnostech rychle vymění za čerstvý, aniž by došlo k podstatnějším tepelným ztrátám. Ideální délka větrání je pak 10 minut, které v zimě můžeme zkrátit na 6.